Za treći članak u nizu koji predstavlja ostale projekte naših SACREE partnera, odlučili smo predstaviti projekt SISAAP, Sport za povećanje socijalizacije i sposobnosti osoba s autizmom. Sufinanciran iz programa Erasmus+ Europske unije, SISAAP ima za cilj poticanje socijalne uključenosti i osiguranje jednakih mogućnosti za osobe s autizmom kroz sportske aktivnosti.
Naš partner SUZAH u ovom projektu sudjeluje sa:
- Federazione Trentina della Cooperazione, koordinator projekta (Italija)
- Autismo Sevilla Association (Španjolska)
- Fundacion Escuela Andaluza de Economia Social and Nuove Rotte (Španjolska)
- Udruga Nuove Rotte (Italija)
Partneri su surađivali u stvaranju vodiča koji ima za cilj razumjeti ključna područja i čimbenike koje treba uzeti u obzir pri osmišljavanju i pokretanju održivih sportskih inicijativa za osobe s autizmom.
Evo sažetka projekta u slikama:
SISAAP je vrlo relevantan izvor znanja za naš projekt Sacree. Ova dva projekta imaju sličnosti, posebice u krajnjem cilju: promicanje socijalne uključenosti autističnih osoba kroz sport.
Za izradu Sacree programa i vodiča oslanjamo se na rezultate ovog projekta, primjerice na njihovih 10 savjeta i preporuka koje treba uzeti u obzir pri radu s autističnom osobom.
1. Budite predvidljivi: planirajte i organizirajte što je moguće više aktivnosti unaprijed i dajte sudionicima do znanja što će raditi; Strukturirajte aktivnost tako da je predvidljiva i dosljedna tijekom cijele lekcije.
2. Organizirajte i strukturirajte vrijeme: planirajte vrijeme aktivnosti te u skladu s tim označiti vrijeme tijekom tečaja, lekcije ili određenog zadatka.
3. Organizirajte i strukturirajte kontekst: osigurajte organiziran prostor i radno mjesto, sa što manje ometanja.
4. Jasnoća uloga: svatko bi trebao znati koja je njegova i uloga ostalih.
5. Jasnoća uputa: osigurajte razumijevanje uputa, komunicirajte kroz slike i koristite vizualne vodiče.
6. Pomoć u društvenoj interakciji: Budite spremni objasniti društvene interakcije i ponašanja te ukazati na najbolji način komunikacije
7. Poštujte sigurnosna pravila i opremu: nitko ne želi ozljede stoga objasnite i poštujte sigurnosne mjere. Ako je oprema pokvarena, nitko ne smije obavljati tu aktivnost.
8. Vodite brigu o svom timu: dobar program ili aktivnost zahtijeva koordiniran tim koji zna komunicirati i otvoren je za redovito poboljšanje svog rada.
9. Učite od drugih: pokušajte pronaći i druge profesionalce, entuzijaste ili iskusne ljude u svojoj zajednici te ih pitajte za povratne informacije. Ponekad je lako propustiti dobre ideje kada ste usredotočeni na svoj svakodnevni posao.
10. Nemojte biti prestrogi prema sebi: svaki novi početak je težak, čak i ako se radi samo o proširenju programa; Krenite korak po korak i usredotočite se na poboljšanje i rast.
Za čitanje SISAAP vodiča kliknite ovdje
Kako biste pogledali video projekta kliknite ovdje